Türkiye’de yetişen Origanum L. (Labiatae) cinsi üzerinde epidermal incelemeler

79
6. SONUÇ VE ÖNERİLER
Tüm taksonların doğadan toplanmasına çalışılmış fakat dört tanesi (O. boissieri, O. munzurense, O. brevidens ve O. amanum) toplanamamıştır. Toplanamama nedenleri her taksonun altında belirtilmiştir.
Yaprakların mikromorfolojik karakterlerine bakıldığında taksonları diğerlerinden ayıran belirgin özellikler kısaca şu şekilde özetlenebilir: Uzun saplı salgı tüyleri yoğun olarak O. syriacum subsp. bevanii, O. onites ve O. vulgare subsp. hirtum taksonlarında bulunmaktadır. En uzun örtü tüyü O. syriacum var. bevanii, en sık örtü tüyü O. majorana ve O. syriacum var. bevanii, en seyrek örtü tüyü O.solymicum ve O. saccatum, en kıvrık örtü tüyü O. syriacum var. bevanii, en sık stoma hücresi alt yüzde O. syriacum var. bevanii ve O.vulgare subsp. hirtum, üst yüzde O. sipyleum, en seyrek stoma hücresi alt yüzde O. bargyli, üst yüzde O. syriacum var. bevanii, en büyük stoma hücresi O. bargyli ve O. hypericifolium, en küçük stoma hücresi O. micranthum, en sık sapsız salgı tüyü alt yüzde O.majorana, üst yüzde O. syriacum var. bevanii, en seyrek sapsız salgı tüyü alt yüzde O. bargyli, üst yüzde O. laevigatum (bazen hiç bulunmaz), en büyük sapsız salgı tüyü O. saccatum, en küçük sapsız salgı tüyü O.michrantum, en kıvrımlı epiderma hücreleri alt yüzde O.saccatum, O.acutidens ve O.vulgare subsp. viride, üst yüzde O. hypericifolium, en kalın epiderma çeperi alt yüzde O. rotundifolium, üst yüzde O. sipyleum, en ince epiderma çeperi alt yüzde O. syriacum var. bevanii, üst yüzde O. onites, en küçük epiderma hücreleri O.onites, en yoğun kristaller O. leptocladum ve O.bilgeri taksonlarına aittir.92. SAYFAYA BENZER SAYFALAR

tabs_sener_yagiz_191898 - Sayfa
...


92. SAYFA ICERIGI

79
6. SONUÇ VE ÖNERİLER
Tüm taksonların doğadan toplanmasına çalışılmış fakat dört tanesi (O. boissieri, O. munzurense, O. brevidens ve O. amanum) toplanamamıştır. Toplanamama nedenleri her taksonun altında belirtilmiştir.
Yaprakların mikromorfolojik karakterlerine bakıldığında taksonları diğerlerinden ayıran belirgin özellikler kısaca şu şekilde özetlenebilir: Uzun saplı salgı tüyleri yoğun olarak O. syriacum subsp. bevanii, O. onites ve O. vulgare subsp. hirtum taksonlarında bulunmaktadır. En uzun örtü tüyü O. syriacum var. bevanii, en sık örtü tüyü O. majorana ve O. syriacum var. bevanii, en seyrek örtü tüyü O.solymicum ve O. saccatum, en kıvrık örtü tüyü O. syriacum var. bevanii, en sık stoma hücresi alt yüzde O. syriacum var. bevanii ve O.vulgare subsp. hirtum, üst yüzde O. sipyleum, en seyrek stoma hücresi alt yüzde O. bargyli, üst yüzde O. syriacum var. bevanii, en büyük stoma hücresi O. bargyli ve O. hypericifolium, en küçük stoma hücresi O. micranthum, en sık sapsız salgı tüyü alt yüzde O.majorana, üst yüzde O. syriacum var. bevanii, en seyrek sapsız salgı tüyü alt yüzde O. bargyli, üst yüzde O. laevigatum (bazen hiç bulunmaz), en büyük sapsız salgı tüyü O. saccatum, en küçük sapsız salgı tüyü O.michrantum, en kıvrımlı epiderma hücreleri alt yüzde O.saccatum, O.acutidens ve O.vulgare subsp. viride, üst yüzde O. hypericifolium, en kalın epiderma çeperi alt yüzde O. rotundifolium, üst yüzde O. sipyleum, en ince epiderma çeperi alt yüzde O. syriacum var. bevanii, üst yüzde O. onites, en küçük epiderma hücreleri O.onites, en yoğun kristaller O. leptocladum ve O.bilgeri taksonlarına aittir.

İlgili Kaynaklarsingle.php